Trybunał Konstytucyjny dzisiaj, tj. 10 grudnia, zakończył postępowanie zainicjowane przez Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP w sprawie uboju rytualnego. Wystąpiliśmy o zbadanie zgodności:
1) art. 34 ust. 1 i 3 oraz art. 35 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt “w zakresie, w jakim nie zezwalają na poddawanie zwierząt szczególnym sposobom uboju przewidzianym przez obrządki religijne związków wyznaniowych o uregulowanej sytuacji prawnej i przewidują odpowiedzialność karną osoby dokonującej uboju w taki szczególny sposób”;
2) art. 34 ust. 1 i 3 w zw. z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt “w zakresie, w jakim wśród okoliczności uzasadniających dopuszczalność uboju zwierząt kręgowych bez ich uprzedniego ogłuszenia nie wyliczają szczególnych sposobów uboju zwierząt przewidzianych przez obrządki religijne związków wyznaniowych o uregulowanej sytuacji prawnej”, z art. 53 ust. 1, 2 i 5 oraz art. 35 ust. 1 w zw. z art. 31 ust. 3 Konstytucji w związku z art. 9 ust. 1 i 2 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, sporządzonej w Rzymie dnia 4 listopada 1950 roku, zmienionej następnie Protokołami nr 3, 5 i 8 oraz uzupełnionej Protokołem nr 2 oraz art. 32 ust. 1 i 2 Konstytucji w związku z art. 14 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, sporządzonej w Rzymie dnia 4 listopada 1950 roku, zmienionej następnie Protokołami nr 3, 5 i 8 oraz uzupełnionej Protokołem nr 2.
Sprawa ta jest dla nas istotna odkąd 27 listopada 2012 Trybunał Konstytucyjny zajął się wnioskiem Prokuratora Generalnego dotyczącym zasad uboju zwierząt. Opinia Trybunału była wówczas jednoznaczna – Minister nie ma prawa zmieniać rozporządzeniem ustawy, zaś ustawa o ochronie zwierząt od 2002. roku zabrania uboju zwierząt kręgowych bez ich uprzedniego ogłuszenia; we wcześniejszej wersji ustawy ubój taki był legalny. Ubój zgodny z zasadami religii żydowskiej nie dopuszcza uprzedniego ogłuszenia, ze względu na naruszenie ciała zwierzęcia i groźbę zadania mu, przez źle przeprowadzone ogłuszenie, dodatkowego cierpienia. Rozporządzenie Ministra Rolnictwa straciło swoją ważność 1 stycznia 2013. Od tego momentu pojawiło się wiele wątpliwości co do legalności uboju religijnego prowadzonego na potrzeby społeczności żydowskiej w Polsce. Sejm, zgodnie z opinią przedstawioną przed Trybunałem, uważa taki ubój za legalny. Innego zdania jest Prokurator Generalny. Wyjaśnienie tych wątpliwości było dla nas sprawą fundamentalną.
W Polsce, według naszych szacunków, mieszka kilkadziesiąt tysięcy Żydów. Naszym obowiązkiem jest zapewnić tym z nich, którzy tego pragną, dostęp do żywności koszernej, w tym mięsa.
Jesteśmy wdzięczni Sędziom Trybunału Konstytucyjnego za podjęcie takiej decyzji w sprawie dla nas fundamentalnej. Wyrok Trybunału pozwoli nam w pełni realizować obowiązki poszczególnych Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce. Prawa społeczności żydowskiej w naszym kraju nie będą w tej sferze zagrożone. Zdajemy sobie jednocześnie sprawę z tego, że w ostatnim czasie wokół uboju religijnego narosło wiele mitów i nieporozumień. Chcielibyśmy je wszystkie wyjaśnić. Dlatego planujemy wkrótce podjęcie działań informacyjnych i edukacyjnych na temat kuchni koszernej oraz samej szchity.
Lesław Piszewski – Przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce
Michael Schudrich – Naczelny Rabin Polski